] flota składa się z 208[2][14] samolotów pasażerskich oraz jednej maszyny transportowej Airbus A F. Do roku 2027 planowane jest powiększenie floty do 315 maszyn. Wart ponad 100 mln euro nowy Airbus A321neo będzie stacjonował na londyńskim lotnisku Luton. W inauguracyjny lot samolot wyleciał z Londynu do Bacău w Rumunii. Od początku swojej działalności linia lotnicza jest laureatem rankingu portalu internetowego pasażer.com w kategorii najlepszej linii niskokosztowej[9].

Airbus oficjalnie rozpoczął działalność nowej linii montażu końcowego dla samolotów z rodziny A320.

Według nieoficjalnych informacji, Wizz Air mógł zanotować w 2008 roku stratę w wysokości 9,54 mln euro (przed opodatkowaniem), zaś od początku swojej działalności straty mogły wynosić 80 mln euro. Główną przyczyną ujemnego bilansu firmy mogły być straty z tytułu prowadzenia działalności na Ukrainie i w Bułgarii[7]. Jednakże z jednego z przeprowadzonych wywiadów w grudniu 2012 z prezesem Wizz Air Józsefem Váradim, wynika, że firma przynosi zyski (43 miliony euro licząc od 31 marca 2012)[8].

Polskie lotniska w 2021 roku: ponad 19,6 mln obsłużonych pasażerów

Większa liczba miejsc w porównaniu do Airbusa A320 oznacza, że Airbus A321 jest bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska, a A321ceo zapewnia 10% oszczędności kosztów jednostkowych w porównaniu do Airbusa A320ceo. Do 2023 roku 75% miejsc w Wizz Air będzie odbywać się na pokładach samolotów Airbus A321. Samolot będzie napędzany silnikami Pratt & Whitney PW1100G-JM, najbardziej przyjaznymi dla środowiska i najcichszymi silnikami w swojej klasie, które w porównaniu z A321ceo zapewnią redukcję spalania o co najmniej 16%. Wizz Air świętował także dodanie kolejnych samolotów do swojej floty (Gdańsk i Warszawa). Linia zainaugurowała operacje lotniska w Radomiu uruchamiając połączenia do Larnaki i stale wzmacnia swoją pozycję na lotnisku Chopina w Warszawie, ogłaszając w ostatnim czasie dodanie 12.

Rosyjskie samoloty Superjet SJ-100 i MC-21 przejdą pod markę „Jakowlew”

Powiększenie floty Wizz Air ogłoszono w środę podczas konferencji prasowej w Gdańsku. Firma w przesłanym PAP komunikacie podała, że największa linia lotnicza w Gdańsku otrzyma w kwietniu 2024 r. Ósmy samolot, a “ekspansja jest świadectwem ścisłej współpracy pomiędzy Wizz Air a Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, który odgrywa kluczową rolę w stałym rozwoju linii”. Ósmy samolot, a “ekspansja jest świadectwem ścisłej współpracy pomiędzy Wizz Air, a Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, który odgrywa kluczową rolę w stałym rozwoju linii”. Zwiększając średni wiek swojej floty do 4,24 lat, Wizz Air zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem młodości spośród ponad 100 linii lotniczych.

Niemcy: Naga pasażerka zamiast do samolotu trafiła do szpitala psychiatrycznego

  1. Linia ma zamówionych obecnie ponad 300 samolotów typu Aibus A321neo i A321XLR, co pozwala jej osiągnąć strategiczny cel, jakim jest wzrost floty do 500 samolotów do 2030 roku.
  2. Wizz Air operuje maszynami wąskokadłubowymi z rodziny Airbus A320 i A321.
  3. Z kolei koncentracja na cyfryzacji umożliwi stworzenie kolejnych udogodnień dla klientów.
  4. Po osiągnięciu rekordowej liczby pasażerów w 2023 roku, Wizz Air kontynuuje rozwój swojej sieci połączeń, mając obecnie zamówionych ponad 300 samolotów typu Airbus A321neo i A321XLR.
  5. W ciągu ostatniego roku Wizz Air rozbudowywał swoją siatkę połączeń, dodając 138 nowych tras do 14 różnorodnych i ekscytujących miejsc w Europie i poza nią.
  6. Nowy Airbus A321neo, wyceniany na ponad 100 mln euro, zostanie przypisany do londyńskiego lotniska Luton, a inauguracja jego lotów odbyła się z Londynu Luton do Bacău w Rumunii.

Linia odebrała także 32 nowe samoloty typu Airbus A321 NEO, zwiększając liczebność swojej floty do 195. W 2023 roku Wizz Air obchodził ważny kamień milowy, który podkreślił zaangażowanie linii w zapewnianie niskokosztowych i dostępnych opcji podróżowania – 100 milionów pasażerów przewiezionych w Polsce od pierwszego lotu Wizz Air w 2004 roku. Samoloty w nowoczesnej  flocie WIZZ mają średnio 4,6 lat, co jest głównym atutem w ultraniskokosztowym modelu biznesowym linii obok doskonałych parametrów Airbusa A321, najbardziej wydajnego wąskokadłubowego samolotu na świecie.

Na początku tego miesiąca Wizz Air uruchomił nowe połączenie z Krakowa do Dubaju. Jest ono – zapewnił prezes – zapowiedzią szeregu nowości na sezon letni, które sukcesywnie będą zamieszczane w systemie rezerwacyjnym przewoźnika. Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft., nazwa skrócona Wizz Air – węgierskie tanie linie lotnicze, obsługujące Europę Środkowo-Wschodnią, Europę Zachodnią, Azję, Gruzję i Izrael. Pierwszy samolot firmy wystartował 19 maja 2004 z Katowic[2].

Aż sześć samolotów nie wylądowało w Gdańsku. Wiemy dlaczego

Wizz Air wniósł się jeszcze wyżej w powietrze i znacznie polepszył swoje wyniki, jeżeli chodzi o wykonane połączenia w 2023 roku. Według Sustainalytics Rating sieć lotnicza jest tą najszybciej rozwijającą się i najbardziej zrównoważoną w Europie. W samym 2023 roku, a dokładniej w okresie od stycznia do grudnia, przewiozła 60,3 mln pasażerów, co oznacza wzrost rok do roku o 32%. Tak znaczący wzrost był możliwy dzięki stałemu rozwojowi siatki połączeń zarówno w Europie, jak i poza nią oraz liczbie samolotów obsługiwanych przez Wizz Air.

Linia ma zamówionych obecnie ponad 300 samolotów typu Aibus A321neo i A321XLR, co pozwala jej osiągnąć strategiczny cel, jakim jest wzrost floty do 500 samolotów do 2030 roku. Po osiągnięciu rekordowej liczby pasażerów w 2023 roku, Należy kupować złoto – Aktualności na żywo Wizz Air kontynuuje rozwój swojej sieci połączeń, mając obecnie zamówionych ponad 300 samolotów typu Airbus A321neo i A321XLR. To strategiczne posunięcie ma na celu zrealizowanie planu rozbudowy floty do 500 samolotów do roku 2030.

Oprócz odnawiania floty, Wizz Air stale pracuje nad projektami mającymi na celu zmniejszenie zużycia paliwa. Ultranowoczesna i wydajna flota pomaga umocnić pozycję Wizz Air jako jednej z najbardziej zrównoważonych linii lotniczych na świecie, której celem jest zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla na pasażerokilometr o 25% do końca dekady. Budżetowa linia lotnicza Wizz Air podpisała wiążący kontrakt na dodatkowe 75 samolotów z rodziny Tracsis nabywa grupę ikon za 36 mln funtów A321neo. Tym samym łączne zamówienie na samoloty z rodziny A320 ze strony węgierskiego przewoźnika zwiększyło się do 484 maszyn. Wizz Air oferuje w sprzedaży ponad 11 mln miejsc do i z Polski, zapewniając pasażerom niskokosztowe możliwości podróżowania. Uwzględniając dzisiejsze ogłoszenie, Wizz Air oferuje z Gdańska 36 tras do 17 krajów w Europie, w tym niedawno uruchomione trasy do Tirany, Kopenhagi, Alicante i długo oczekiwanej Teneryfy.

W czasie 14-letniej historii Wizz Air flota linii rozwijała się i obecnie liczy już 100 samolotów. Z niskokosztowych lotów skorzystało w sumie 155 milionów pasażerów. Wizz Air będzie nadal rozbudowywać siatkę połączeń i oferować swoje niskokosztowe usługi na nowych rynkach mając na celu osiągnięcie pozycji jednej z pięciu najlepszych linii w Europie. W planach rozwoju przewoźnika jest realizacja zamówienia na 268 samolotów do końca 2026 roku, przewożenie 100 milionów pasażerów rocznie zatrudniając zespół pracowników. Z kolei koncentracja na cyfryzacji umożliwi stworzenie kolejnych udogodnień dla klientów. W ciągu ostatniego roku Wizz Air rozbudowywał swoją siatkę połączeń, dodając 138 nowych tras do 14 różnorodnych i ekscytujących miejsc w Europie i poza nią.

Nowy Airbus A321neo, wyceniany na ponad 100 mln euro, zostanie przypisany do londyńskiego lotniska Luton, a inauguracja jego lotów odbyła się z Londynu Luton do Bacău w Rumunii. W ocenie szefa linii lotniczej decyzje o znoszeniu restrykcji covidowych podjęte przez niektóre państwa europejskie, pociągną za sobą taką samą reakcję pozostałych krajów. Przyczyni się to do dynamicznego wzrostu podróży lotniczych już w tym sezonie letnim.

Polska stanowi dla nas strategiczny rynek, do którego przykładamy wiele uwagi. Jesteśmy tutaj, aby być liderem, wciąż się rozwijać i wzrastać – zapowiedział prezes Wizz Air . József Váradi, dyrektor generalny Wizz Air, zwraca uwagę, że czwartkowym (3 sierpnia) ogłoszeniem Wizz Air jeszcze bardziej umacnia swoją pozycję największego operatora z rodziny A321neo w Europie i na Bliskim Wschodzie. Pierwszy samolot firmy wystartował 19 maja 2004 z Katowic, gdzie znajdowała się baza lotnicza, a miesiąc później w Budapeszcie. Początkowo linia latała z Katowic na lotniska Berlin Schönefeld, Londyn Luton, Mediolan Bergamo i Rzym Ciampino[5].

Nowy samolot podnosi średni wiek floty Wizz Air do 4,24 lat, co czyni go drugim najmłodszym na świecie wśród ponad 100 linii lotniczych. Wizz Air rozpoczął działalność w Gdańsku w sierpniu 2004 r. I w ciągu 19 lat działalności przewiózł ponad 25 mln pasażerów. Jak podaje przewoźnik, “ósmy samolot, który dołączy do bazy w Gdańsku wiosną 2024 r., zapewni na polskim rynku ponad 500 tys. dodatkowych miejsc w sprzedaży, oferując więcej możliwości podróżowania z Wizz Air”. Jak podaje przewoźnik, “ósmy samolot, który dołączy do bazy w Gdańsku wiosną 2024 r., zapewni na polskim rynku ponad 500 tysięcy dodatkowych miejsc w sprzedaży, oferując więcej możliwości podróżowania z Wizz Air”.

W Londynie przez grupę siedmiu osób z doświadczeniem w branży lotniczej pod przewodnictwem Węgra Józsefa Váradiego (wcześniej dyrektora generalnego linii lotniczych Malév), a zarejestrowano go 4 września 2003. Głównym inwestorem jest amerykańska instytucja kapitałowa typu private equity Indigo Partners[3]. W założeniu ceny lotów miały być tak dopasowane, aby każdego mieszkańca regionu stać było na podróż lotniczą[4]. Wizz Air operuje maszynami wąskokadłubowymi z rodziny Airbus A320 i A321.

Od początku działalności w Polsce, Wizz Air regularnie prowadzi spotkania rekrutacyjne dla personelu pokładowego i pilotów w Polsce, ponieważ rozwój linii wymaga coraz większej liczby pracowników bezpośrednio zatrudnionych przez w WIZ. Samolot Airbus A321neo wykorzystuje najnowszą technologię i oferuje znaczne korzyści dla środowiska. Samolot może obecnie latać przy użyciu mieszanki SAF o zawartości do 50%, co zapewnia prawie 50% redukcję hałasu, 20% redukcję zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla oraz 50% redukcję emisji tlenków azotu.

Wizz Air osiąga rekordowy kamień milowy – 60,3 mln pasażerów na świecie i ponad 11 mln pasażerów w samej Polsce. Szczególnie jeżeli zerkniemy na statystyki z ubiegłych 12 miesięcy. Pracowników w 42 bazach operacyjnych w 26 krajach, a do lata br. W tym sezonie letnim zamierzamy znacznie zwiększyć Traders Trust broker Forex-przegląd i informacje na temat Traders Trust liczbę samolotów bazowanych w Polsce, oferowanych miejsc, a także zaproponować nowe trasy – podkreślił Varadi. Po upadku linii Malév 3 lutego 2012 roku Wizz Air stały się de facto największym węgierskim przewoźnikiem lotniczym.Do maja 2014 Wizz Air przewiózł łącznie ok. 69 mln pasażerów[5].

Jak zapowiedział prezes Wizz Air, jedna z nowych maszyn pojawi się na lotnisku Kraków Airport, gdzie baza operacyjna przewoźnika funkcjonuje od maja 2019 r. Dzięki temu liczba samolotów tam stacjonujących zwiększy się do czterech. 30 samolotów A320 zostało zamówionych przez firmę w lipcu 2006, a w październiku 2007 linia złożyła zamówienie na 50 maszyn tego samego typu z opcją na kolejne 25[6]. Do kwietnia 2007 z usług Wizz Air skorzystało ponad 6 milionów pasażerów. Tania linia lotnicza Wizz Air ogłosiła przyspieszenie rozwoju poprzez dostarczenie 200.